Sanand, Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24DIBPP5507F1ZH
Call 08047630775 84% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 3000 Piece
Product Brochure
| Capacity | 150/250 ml |
| Color | White |
| Shape | Rectangle |
Dear .Sir/Mam,
Greetings from CompanyPlast !!.
Good day,
Here I would like to introduce our company. I am Janak Pateliya from CompanyPlast.
Company Plast is one of the pioneer names in the list of Blow Mould Article manufacturing company, CompanyPlast., is one of the progressive names in manufacturing of best quality Wide range of food grade plastic packaging for Pharma & Cosmetic And Agro Pesticides..
Markets
catered to
v Cosmetic & Personal care
v Pharmaceuticals
v Agro pesticides
v Hygiene & cleaning Products
v Caps& closures
Our capabilities Extrusion blow Moulding1. One of the most versatile moulding processes, it is economical and a fast way to make containers.
2. We have the flexibility to have a variety of designs and moderate the production output
3. Products: Bottles, jars, jerry cans, and other packaging for household products, food & beverage, cosmetics, oils and lubricants and many more
4. EBM has diverse applications in other industries such as automobiles, engineering products, and Toys, etc as well.
Injection mouldingo One of the most common moulding techniques
o The last word should be accuracy
o Provides an opportunity to work with various shapes and finish qualities.
o Helps in creation of caps and closures, engineering products, and other technical products
Decoratives
o Hot foil stamping for line and brand logos work
Quality principle
We are also happy to submit sample and specifications of your required products for your evaluation. Also we would like to welcome you to our manufacturing facilities and also accept your suggestion by which we can make best quality and improved our facility.
If you need any further details so please ask feel free.
We are waiting for your valuable reply.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5000 Piece
Product Brochure
| Capacity | 100-200ml |
| Packaging Type | Carton |
| Color | White |
| Weight | 20-50 Gram |
| Material | HDPE |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5000 Piece
Product Brochure
| Capacity | 50,100,200,300ML |
| Material | Plastic |
| Color | AS PER CLIENT REUIRED |
| Shape | ROUND |
| Cap Type | Dispenser Pump |
| Usage | Shampoo |
| Size | 30,50,100,200,300ML |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 3000 Piece
Product Brochure
| Material | Plastic |
| Capacity | 100,200ML |
| Shape | OVAL |
| Color | AS PER CLIENT REQUIRD |
| Size | 100,200ML |
| Brand | CP |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5000 Piece
Product Brochure
| Material | PET |
| Capacity | 500ML |
| Cap Type | Dispenser Pump |
| Shape | OVAL |
| Color | Transparent |
| Design Type | Standard |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 3000 Piece
Product Brochure
| Material | Plastic |
| Color | AS PER CLIENT REUIRED |
| Shape | SQUARE |
| Size | 650,1100ML |
| Usage | Shampoo |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 4000 Piece
Product Brochure
| Size | 50ML,100ML,200ML,300ML |
| Design Type | Customized |
| Color | White |
| Cap Type | Dispenser Pump |
| Shape | Round |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5000 Piece
Product Brochure
| Capacity | 100.200.400.500ml |
| Material | HDPE |
| Color | White |
| Cap Type | Flip Top Cap |
| Usage | Shampoo |
| Packaging Type | Carton |
| Size | 100 ml, 200ml ,400,500ml |
| Pattern | Plain |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 3000 Piece
Product Brochure
| Material | HDPE |
| Packing Type | Carton |
| Size | 50-500 ml |
| Weight | 80 Gram |
| Pattern | Plain |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10000 Piece
Product Brochure
| Capacity | 100,200ML |
| Material | HDPE |
| Cap Type | Dispenser Pump |
| Brand | CP |
| Color | as per client required |
| Use For Storage | COSMETIC |
| Shape | Round |
| Neck Size | 24MM |
| Packaging Type | STANDARD |
| Finishing | PROPER |
| O. F. C. | 120,250ML |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5000 Piece
Product Brochure
| Material | Plastic |
| Color | White |
| Packaging Type | Carton |
| Size | 50,100, 200 ml |
| Weight | 80 Gram |
| Pattern | Plain |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5000 Piece
Product Brochure
| Material | Plastic |
| Packaging Type | Carton |
| Size | 25, 50, 100, 200, 300ml. |
| Color | White |
| Plastic Type | HDPE |
| Pattern | Plain |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5000 Piece
Product Brochure
| Capacity | 100ml |
| Material | HDPE |
| Cap Type | Flip Top Cap |
| Brand | own |
| Color | Black |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5000 Piece
Product Brochure
| Size/Dimension | 113gm,227gm,283gm,368gm |
| Color | White (As per Client Required) |
| Material | HDPE |
| Usage/Application | VESELINE JAR |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 3000 Piece
Product Brochure
| Capacity | 200ml |
| Material | HDPE |
| Usage/Application | Cosmetic |
| Cap Type | Screw Cap |
| Packaging Size | 200ml |
| Brand | COMPANY PLAST |
| Type Of Packaging | Bottle |
| Color | White |
| Shape | Round |
| Customisation | Customised |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 3000 Piece
Product Brochure
| Capacity | 30,50,100,200,300ml |
| Material | HDPE |
| Cap Type | Dispenser Pump |
| Brand | CP |
| Color | White |
| Shape | Round |
| Neck Size | 19,24mm |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5000 Piece
Product Brochure
| Capacity | 100,200,250ml |
| Material | HDPE |
| Brand | CP |
| Color | White |
| Use For Storage | all cosmetics |
| Shape | Round |
| Neck Size | 24mm |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Minimum Order Quantity | 3000 Piece |
| Capacity | 200 ml |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10000 Piece
Product Brochure
| Capacity | 100,200,250ML |
| Material | HDPE |
| Shape | Square |
| Color | White |
| Cap Type | Dispenser Pump |
| Neck Size | 24MM |
| Brand | OWN |
| Product Type | SHAMPOO,LOTION,BODY WASH BOTTLE |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Capacity | 30,50,100,200,300ml |
| Color | As per customer req |
| Shape | Round |
| Packaging Type | standrad |
| Material | Plastic |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5000 Piece
Product Brochure
| Capacity | 100 ml |
| Cap Type | Flip Top |
| Color | Yellow |
| Usage | cosmetics |
| Weight | 20 Gram |
| Material | PP |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 4000 Piece
Product Brochure
| Size | 60ML,120ML |
| Design Type | Customized |
| Color | As per Client Required |
| Cap Type | Dispenser Pump |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Perfume,Hair Serum,Sunscreen Lotion |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 3000 Piece
Product Brochure
| Color | White |
| Size | 25, 50, 75, 100, 200, 500 ml |
| Material | PP |
| Pattern | Plain |
| Weight | 10-50 Gram |
View Complete details