Sanand, Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24DIBPP5507F1ZH
Call 08047630775 84% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1000 Piece
Product Brochure
| Capacity | 500 ml |
| Material | HDPE |
| Shape | Rectangular |
| Color | White |
| Use For Storage | Chemical |
| Brand | CP |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5000 Piece
Product Brochure
| Capacity | 200,300,350ML |
| Shape | Round |
| Color | AS PER CLIENT REQUIRD |
| Size | 200,250,300,350ML |
| Brand | CP |
| Material | Plastic |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5000 Piece
Product Brochure
| Capacity | 250ML |
| Shape | OVAL FLAT |
| Color | AS PER CLIENT REQUIRD |
| Operation Mode | Manual |
| Size | 250ML |
| Brand | CP |
| Material | Plastic |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 3000 Piece
Product Brochure
| Material | HDPE |
| Shape | Square |
| Color | White |
| Size | 150/250 ml |
| Brand | CP |
| Pattern | LUMINA |
| Usage/Application | HANDWASH/SHAMPOO/BODY WASH/LOTION/CREAM |
| Country of Origin | Made in India |
Dear .Sir/Mam,
Greetings from CompanyPlast !!.
Good day,
Here I would like to introduce our company. I am Janak Pateliya from CompanyPlast.
Company Plast is one of the pioneer names in the list of Blow Mould Article manufacturing company, CompanyPlast., is one of the progressive names in manufacturing of best quality Wide range of food grade plastic packaging for Pharma & Cosmetic And Agro Pesticides..
Markets
catered to
v Cosmetic & Personal care
v Pharmaceuticals
v Agro pesticides
v Hygiene & cleaning Products
v Caps& closures
Our capabilities Extrusion blow Moulding1. One of the most versatile moulding processes, it is economical and a fast way to make containers.
2. We have the flexibility to have a variety of designs and moderate the production output
3. Products: Bottles, jars, jerry cans, and other packaging for household products, food & beverage, cosmetics, oils and lubricants and many more
4. EBM has diverse applications in other industries such as automobiles, engineering products, and Toys, etc as well.
Injection mouldingo One of the most common moulding techniques
o The last word should be accuracy
o Provides an opportunity to work with various shapes and finish qualities.
o Helps in creation of caps and closures, engineering products, and other technical products
Decoratives
o Hot foil stamping for line and brand logos work
Quality principle
We are also happy to submit sample and specifications of your required products for your evaluation. Also we would like to welcome you to our manufacturing facilities and also accept your suggestion by which we can make best quality and improved our facility.
If you need any further details so please ask feel free.
We are waiting for your valuable reply.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 3000 Piece
Product Brochure
| Material | HDPE |
| Shape | Round |
| Color | Transparent |
| Size | 100/200/500/1000 ml |
| Brand | CP |
| Pattern | ST.ROUND |
| Usage/Application | HANDWASH/BODYWASH/SHAMPOO |
| Country of Origin | Made in India |
Dear .Sir/Mam,
Greetings from CompanyPlast !!.
Good day,
Here I would like to introduce our company. I am Janak Pateliya from CompanyPlast.
Company Plast is one of the pioneer names in the list of Blow Mould Article manufacturing company, CompanyPlast., is one of the progressive names in manufacturing of best quality Wide range of food grade plastic packaging for Pharma & Cosmetic And Agro Pesticides..
Markets
catered to
v Cosmetic & Personal care
v Pharmaceuticals
v Agro pesticides
v Hygiene & cleaning Products
v Caps& closures
Our capabilities Extrusion blow Moulding1. One of the most versatile moulding processes, it is economical and a fast way to make containers.
2. We have the flexibility to have a variety of designs and moderate the production output
3. Products: Bottles, jars, jerry cans, and other packaging for household products, food & beverage, cosmetics, oils and lubricants and many more
4. EBM has diverse applications in other industries such as automobiles, engineering products, and Toys, etc as well.
Injection mouldingo One of the most common moulding techniques
o The last word should be accuracy
o Provides an opportunity to work with various shapes and finish qualities.
o Helps in creation of caps and closures, engineering products, and other technical products
Decoratives
o Hot foil stamping for line and brand logos work
Quality principle
We are also happy to submit sample and specifications of your required products for your evaluation. Also we would like to welcome you to our manufacturing facilities and also accept your suggestion by which we can make best quality and improved our facility.
If you need any further details so please ask feel free.
We are waiting for your valuable reply.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 3000 Piece
Product Brochure
| Material | Plastic |
| Capacity | 500ML |
| Shape | Square |
| Color | Transparent |
| Brand | CP |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 Piece
Product Brochure
| Operation Mode | Manual |
| Material | PET |
| Capacity | 1000 ml |
| Shape | Round |
| Size | 300ml |
| Color | Transparent |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 Piece
Product Brochure
| Size | 500ml |
| Material | PET |
| Shape | Round |
| Color | Transparent |
| Usage/Application | HandWash,Shampoo,lotion |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 3000 Piece
Product Brochure
| Capacity | 500ML |
| Size | 500ML |
| Material | PET |
| Cap Type | Dispenser Pump |
| Shape | OVAL |
| Color | Transparent |
| Usage | Handwash |
| Design Type | Customized |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 Piece
Product Brochure
| Capacity | 500,1000ml |
| Material | HDPE |
| Cap Type | Screw Cap |
| Brand | CP |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5000 Piece
Product Brochure
| Capacity | 500 ML |
| Cap Type | Dispenser Pump |
| Size | 500 ML |
| Material | PET |
| Shape | NEW FLAT TYPE |
| Usage | Handwash |
| Design Type | Standard |
| Color | Transperant |
| Cap Size | 28MM |
| I Deal In | New Only |
| Usage/Application | HANDWASH & HAND SANITZER,SHAMPOO,BODY WASH,SHOWER GEL ETC. |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 3000 Piece
Product Brochure
| Capacity | 250ML |
| Cap Type | Flip Top Cap |
| Size | 250ML |
| Material | HDPE |
| Usage | Sanitizer |
| Design Type | Customized |
| Color | White |
| Cap Size | Standard |
| Brand | Company Plast |
| I Deal In | New Only |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5000 Piece
Product Brochure
| Capacity | 500 ML |
| Cap Type | Flip Top Cap |
| Material | PET |
| Shape | NEW FLAT |
| Usage | Sanitizer |
| Design Type | Standard |
| Color | TRANSPERANT |
| Cap Size | 28 MM |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5000 Piece
Product Brochure
| Capacity | 200,300,350ML |
| Material | HDPE |
| Color | AS PER CLIENT REQUIRED |
| Usage | Handwash |
| Design Type | Standard |
| Cap Type | Dispenser Pump |
| Shape | ROUND |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 3000 Piece
Product Brochure
| Capacity | 500ml |
| Packaging Size | 100 ML |
| Packaging Type | Flip Top Bottle |
| Material | PET |
| Brand | OUR |
| Color | Transparent |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 3000 Piece
Product Brochure
| Capacity | 300ML, 500ML |
| Material | PET |
| Cap Type | Flip Top Cap |
| Brand | OWN |
| Color | Transparent |
| Design Type | Customized |
| I Deal In | New Only |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5000 Piece
Product Brochure
| Capacity | 50,100,200,500 |
| Material | PET |
| Cap Type | Spray Pump |
| Size | 50,100,200,500 ML |
| Color | Transparent |
| Use For Storage | SANITIZER |
| Shape | Round |
| Neck Size | 19MM,24MM,28MM |
| Item Code | 3923 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 Piece
Product Brochure
| Capacity | 500ml |
| Material | HDPE |
| Cap Type | Spray Pump |
| Color | as per client required |
| Shape | Square |
| Neck Size | 28MM |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details