Sanand, Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24DIBPP5507F1ZH
Call 08047630775 84% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 5000 Piece
Product Brochure
| Capacity | 50ML,100ML,200ML |
| Material | HDPE |
| Cap Type | Pump Sprayer |
| Color | White (As per Client Required) |
| Usage/Application | COSMETICS |
| Size | 50ml,100ml,200ml |
| Shape | oval |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 3000 Piece
Product Brochure
| Material | Plastic |
| Color | White (as per Client Required) |
| Design Type | Standard |
| Size | 50ml,100ml,200ml |
| Cap Type | Flip Top Cap |
| Shape | Oval Shape |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10000 Piece
Product Brochure
| Capacity | 200ml |
| Material | HDPE |
| Brand | OWN |
| Color | White |
| Shape | Round |
| Neck Size | 24MM |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 3000 Piece
Product Brochure
| Capacity | 150/250 ml |
| Shape | Rectangular |
| Color | White |
| Cap Type | Pump Dispensers |
| Neck Diameter | 24 mm |
| Pattern | Plain |
| Material Grade | Food Grade |
| Features | Recyclable |
| Usage and Application | Personal Care Products |
Dear .Sir/Mam,
Greetings from CompanyPlast !!.
Good day,
Here I would like to introduce our company. I am Janak Pateliya from CompanyPlast.
Company Plast is one of the pioneer names in the list of Blow Mould Article manufacturing company, CompanyPlast., is one of the progressive names in manufacturing of best quality Wide range of food grade plastic packaging for Pharma & Cosmetic And Agro Pesticides..
Markets
catered to
v Cosmetic & Personal care
v Pharmaceuticals
v Agro pesticides
v Hygiene & cleaning Products
v Caps& closures
Our capabilities Extrusion blow Moulding1. One of the most versatile moulding processes, it is economical and a fast way to make containers.
2. We have the flexibility to have a variety of designs and moderate the production output
3. Products: Bottles, jars, jerry cans, and other packaging for household products, food & beverage, cosmetics, oils and lubricants and many more
4. EBM has diverse applications in other industries such as automobiles, engineering products, and Toys, etc as well.
Injection mouldingo One of the most common moulding techniques
o The last word should be accuracy
o Provides an opportunity to work with various shapes and finish qualities.
o Helps in creation of caps and closures, engineering products, and other technical products
Decoratives
o Hot foil stamping for line and brand logos work
Quality principle
We are also happy to submit sample and specifications of your required products for your evaluation. Also we would like to welcome you to our manufacturing facilities and also accept your suggestion by which we can make best quality and improved our facility.
If you need any further details so please ask feel free.
We are waiting for your valuable reply.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5000 Piece
Product Brochure
| Packaging Size | 200ml |
| Material | HDPE |
| Color | AS PER CLIENT REQUIRED |
| Shape | NEW |
| Cap Type | Dispenser Pump |
| Usage | Shampoo |
Additional Information:
View Complete details